Strona: Konferencja BazTech / Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej

Konferencja BazTech

Bibliograficzne bazy danych: perspektywy i problemy rozwoju

W dniach 26-27 czerwca 2017 r. w Krakowie odbyła się III Konferencja Naukowa Konsorcjum BazTech pod patronatem JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dra hab. inż. Jana Kaziora oraz JM Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy prof. dra hab. inż. Tomasza Topolińskiego.

Organizatorzy:
  • Biblioteka Politechniki Krakowskiej
  • Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Idea utworzenia BazTech – bibliograficznej bazy danych z zakresu nauk technicznych – zrodziła się 20 lat temu. Podjęte wówczas przez grupę bibliotekarzy działania rozwinęły się. Dziś baza ta ma wielu użytkowników.

plakat_na_www_konsorcjum.jpg

Celem konferencji był przegląd aktualnych zagadnień związanych z tworzeniem i udostępnianiem krajowych dziedzinowych baz danych – bibliograficznych, abstraktowych lub pełnotekstowych, jak również upowszechnienie wśród wydawców i redakcji polskich czasopism naukowych wiedzy o bazach bibliograficznych oraz zagadnień z nimi związanych.

Zakres omawianych problemów:

• tworzenie dziedzinowych baz danych rejestrujących artykuły z czasopism,
  • znaczenie baz bibliograficznych dla upowszechniania nauki,
  • wsparcie procesu oceny czasopism naukowych przez bazy bibliograficzne,
  • rola i miejsce baz danych w rozwoju otwartej nauki, w tym otwartego dostępu do treści naukowych,
  • programy do edycji, udostępniania i agregowania baz,
  • analizy bibliometryczne i webometryczne,
  • zasoby bibliograficznych baz danych a inne serwisy, np. repozytoria (w tym też repozytoria surowych danych), wyszukiwarki naukowe, bazy cytowań, platformy czasopism,
  • współpraca z wydawcami i redakcjami czasopism,
  • najlepsze praktyki i standardy wydawnicze,
  • sposoby skutecznego rozpowszechniania informacji o bazach, głównie w środowisku naukowców, studentów oraz wydawców i redakcji czasopism.

W konferencji uczestniczyła mgr inż. Joanna Bieniasz, kierownik Oficyny Wydawniczej PRz.

infografika_baztech_final_2.jpg