W dniach 13–14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, podczas której debatowano na temat transformacji energetycznej, atomu, wodoru, OZE i cyberbezpieczeństwa.
Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym.
W tegorocznej edycji konferencji wzięło udział 190 prelegentów, w tym uczestnicy z zagranicznych ośrodków akademickich i eksperckich, którzy przybyli osobiście lub łączyli się zdalnie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Finlandii czy Szwajcarii. Tematem przewodnim konferencji była transformacja energetyczna ujmowana z różnych perspektyw.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne jest filarem niezależności państw. Po raz pierwszy do grona partnerów konferencji dołączył Pion Dyplomacji Publicznej NATO. Podczas tej części konferencji odbyło się wręczenie nagród im. Ignacego Łukasiewicza przyznawanych za wkład w budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski, które otrzymali Theodor Garrish i Dawid Cycoń, prezes spółki ML System S.A. Ogłoszono również wyniki Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.
W dalszej części konferencji odbyły się wystąpienia i dyskusje w ramach licznych paneli. Zorganizowano również sesję posterową. Organizatorami konferencji byli Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Eurointegracja”.
W trakcie konferencji w holu budynku V czynne było także stoisko z publikacjami wydanymi przez Oficynę Wydawniczą PRz, a o najnowszych monografiach, zeszytach naukowych i podręcznikach potencjalnym klientom opowiadali mgr inż. Joanna Bieniasz i mgr Piotr Cyrek.