Jak spędzić wakacje i nie zapomnieć o książkach?
Wędrując po polskich szlakach, warto odwiedzić Kraków, aby obejrzeć wystawę „Drukarstwo krakowskie XV-XX wieku” w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca 15. (http://www.mim.krakow.pl/)
Kraków, jako miasto uniwersyteckie, był kolebką drukarstwa w Polsce. Na Prądniku, na ul. Papierniczej, znajdowała się papiernia, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk: kalendarz – Almanach Cracoviense z 1474 roku.
Wystawa prowadzi zwiedzających od najstarszych technik i urządzeń drukarskich, np. rekonstrukcji prasy wg Jana Gutenberga, poprzez kolejne techniki druku, takie jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego, do narzędzi i urządzeń introligatorskich.
Wystawę uzupełniają przykłady druków, składów zecerskich oraz krótkie filmy ukazujące proces powstawania gazet i książek.
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie powstało w 1998 roku, a jego siedzibą są hale pierwszej krakowskiej zajezdni tramwajowej. To ciekawe Muzeum udostępnia zabytki techniki z zakresu historii motoryzacji polskiej, historii gazownictwa, elektrowni czy komunikacji miejskiej.
Wśród eksponatów poszczególnych wystaw można zobaczyć stare polskie samochody, jak Warszawa, syrenka, mały i duży fiat, a także zabytkowe motocykle i ciężarówki. Bardzo interesującą wystawą są zabytkowe tramwaje.
Warto zatrzymać się przy wystawie interaktywnej "Wokół koła", która uczy poprzez zabawę. Dostępnych jest 30 stanowisk interaktywnych, ukazujących szerokie zastosowanie koła w działalności ludzkiej.