Po raz trzeci w Rzeszowie odbyły się Świąteczne Targi Książki. W dniach 23 i 24 listopada br. w Strefie Eventowej Millenium Hall zaprezentowało się prawie 30 wydawnictw, m.in.: Prószyński, Świat Książki, Bellona, Nasza Księgarnia, MUZA, Fosze, Libra, BoSZ, Replika, Od deski do deski, Instytut Książki i Marketingu.
Wśród nich znaleźli się dwaj wystawcy książek naukowych: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej. Nasze Wydawnictwo zaprezentowało ponad 110 skryptów, podręczników i monografii, których zakres tematyczny jest związany z profilem kształcenia Politechniki Rzeszowskiej (m.in. mechanika, budownictwo, architektura, elektrotechnika, informatyka, biotechnologia, ekonomia, zarządzanie, nauki humanistyczne).
Nasze stoisko odwiedzało wielu młodych ludzi, uczniów szkół średnich pragnących studiować na Politechnice Rzeszowskiej. Interesowali się nie tylko publikacjami, ale także wydziałami, kierunkami czy specjalnościami naszej uczelni. Często pojawiali się rodzice uczniów jeszcze szkół podstawowych, którzy już myślą o przyszłości swoich dzieci.
Na stoiskach poszczególnych wydawnictw można było spotkać wielu ulubionych autorów. Na przykład najmłodsi uczestnicy imprezy zgromadzili się w piątek wokół Joanny Krzyżanek i Barbary Kosmowskiej – autorek lektur dla dzieci i młodzieży. Dużą atrakcją było spotkanie „Sport. Etykieta. Czytanie” z rzeszowskimi sportowcami: Rafałem Wilkiem, Krystianem Herbą i Michałem Bartusiakiem prowadzone przez Martę Niewczas. Sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym zaprezentowała swoją książeczkę Mali, wspaniali, dobrze wychowani.
Co godzinę w Saloniku Literackim odbywały się Spotkania Autorskie m.in: z Sylwią Chutnik, Witoldem Szabłowskim, Zdzisławem Skrokiem, Natalią Sońską, Magdaleną Skubisz, Anną Fryczkowską. Rozmowy prowadzili dziennikarze telewizji TVP Rzeszów i Radia Rzeszów.
Na targach pojawili się autorzy felietonów zamieszczonych w albumie Polska 100 Lat wydawnictwa Bosz: prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Michał Kleiber, prof. Krzysztof Kłosiński prof. Andrzej Chwalba, prof. Władysław Pluta oraz Bogdan Szymanik.
Do najciekawszych wydarzeń można zaliczyć panel "Zaloguj się na Kresach", którego gościem był Zdzisław Sroka – archeolog podróżnik, popularyzator nauki, publicysta, autor esejów historycznych takich jak Podolska Legenda, Mądrość prawieków, Okruchy Atlantydy.
Tuż obok nas (stoisko Replika) podpisywał swoje książki Marek Koprowski – dziennikarz, podróżnik (m.in. po krajach byłego ZSRR), specjalizujący się w problematyce historycznej, m.in.: Wołyń. Krwawa epopeja Polaków, Żołnierze wyklęci. Wspomnienia i relacje, Legiony. Droga do wolności.
Targi zakończył panel "Drugie życie książki. Adaptacje filmowe" z udziałem Zygmunta Miłoszewskiego, Andrzeja Saramonowicza oraz scenarzystów Radosława Figury i Pawła Trześniowskiego prowadzony przez Tomasza Sekielskiego.
Zapraszamy za rok!