Już po raz drugi Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej wzięła udział w Warszawskich Targach Książki. Targi odbywały się od 17 do 20 maja br. Uczelniane wydawnictwo zaprezentowało ponad 100 tytułów publikacji naukowych z poszczególnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej.
W 9. edycji warszawskich targów wzięło udział blisko 800 wystawców z 32 krajów. Było to największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce. Z czytelnikami spotkało się około 1000 twórców. Na odwiedzających czekała też bogata oferta około 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów oraz wystaw.
Tegoroczne targi upłynęły pod hasłem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego tematyka powiązana z tym wydarzeniem zajmowała szczególne miejsce w programie. – Tu bije serce polskiej książki, tu gromadzą się ludzie, dla których stanowi ona sens życia – stwierdziła dr Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas otwarcia 9. Warszawskich Targów Książki.
Gościem Honorowym warszawskich targów była Francja.
– Dla Francuzów targi książki nie są tylko olbrzymią księgarnią. Książka jest nośnikiem wiedzy i emancypacji. Pragniemy, by Europa była przyjazna twórcom z całego świata – mówił ambasador Pierre Lévy.
Wśród licznych spotkań były także liczne konkursy. Jak co roku wybrano m.in. najlepszą książkę akademicką i naukową. Konkurs ACADEMIA, w którym Oficyna Wydawnicza PRz wzięła udział, to integralna część targów. Nagradzane są najlepsze publikacje akademickie w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych, społecznych i humanistycznych. W tym konkursie są oceniane książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie oraz serie wydawnicze. Nagrody przyznają władze Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.