Strona: O solidarności wielką i małą literą pisanej / Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej

O solidarności wielką i małą literą pisanej

„Zło dobrem zwyciężaj – tak żyłem”
konferencja naukowa w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Konferencja odbyła się 18 października 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Organizatorem wydarzenia był Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki. Uczestników przywitał Roman Jakim – przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

Prelekcje przedstawiające sylwetkę, życie i działalność zamordowanego kapelana warszawskiej „Solidarności” wygłosili: prof. dr hab. Wojciech Polak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), ks. dr hab. Piotr Steczkowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. Mariusz Krzysztofiński (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszów) oraz prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (Politechnika Rzeszowska). Zbigniew Branach przedstawił swoją najnowszą książkę „Zlecenie na Popiełuszkę”.

Prof. Grzegorz Ostasz zaprezentował publikację „O solidarności wielką i małą literą pisanej” pod redakcją naukową Mariusza Krzysztofińskiego, Grzegorza Ostasza i Justyny Stecko (Politechnika Rzeszowska), wydaną przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej.

W streszczeniu czytamy:

Zamieszczone w publikacji artykuły w głównej mierze odnoszą się do wydarzeń z lat osiemdziesiątych minionego stulecia. Uwaga autorów skupia się na zjawisku polskiej solidarności oraz oporu społecznego w schyłkowym, jak się potem okazało, okresie systemu socjalistycznego. Monografia została podzielona na dwie części: Rozprawy oraz Wspomnienia.

Część Rozprawy otwiera tekst odwołujący się do początków – „źródeł” formalnie związku zawodowego i jednocześnie masowego ruchu społecznego, jakim była „Solidarność”. Artykuł drugi odtwarza genezę struktur związkowych w największych zakładach południowo-wschodniej Polski. Kolejna rozprawa została poświęcona solidarnościowemu kapelanowi – ks. Jerzemu Popiełuszce. Koresponduje z nią tekst ukazujący rolę duchowieństwa, a przede wszystkim bp. Ignacego Tokarczuka, w funkcjonowaniu „Solidarności”. Artykuły piąty i szósty zostały oparte na dokumentach peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa. Oba teksty rekonstruują działania SB wobec liderów „Solidarności” w największych zakładach przemysłowych Rzeszowa oraz na Politechnice Rzeszowskiej. Rozprawy zamykają interesujący przyczynek do nowej historii „Solidarności” oraz rozważania o solidarnościowej etyce.

Drugą część monografii stanowią wspomnienia ludzi „Solidarności”. Składają się na nie relacje Zofii Romaszewskiej, ks. Eugeniusza Dryniaka, a także Renaty Nowak, córki Antoniego Kopaczewskiego, rzeszowskiego solidarnościowego lidera.

Impulsem do przygotowania publikacji była konferencja naukowa „NSZZ »Solidarność« z perspektywy 35 lat”, którą 19 października 2015 r. wspólnie przeprowadziły Politechnika Rzeszowska, NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Konferencji towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Tak się wszystko zaczęło... Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko” oraz wystawa prac uczestników wojewódzkiego konkursu plastycznego dla młodzieży „Zło dobrem zwyciężaj – Tak żyłem”.