Już po raz trzeci Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej wzięła udział w Warszawskich Targach książki, które odbywały się od 23 do 26 maja br. na PGE Narodowym. Uczelniane wydawnictwo zaprezentowało ponad 130 tytułów publikacji naukowych z poszczególnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej.
Warszawskie Targi Książki to największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce. W 10. edycji święta miłośników książek wzięło udział blisko 800 wystawców z 27krajów. Była to niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu spotkać pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców z całego świata, uczestniczyć w zajęciach i warsztatach oraz zobaczyć wiele ciekawych wystaw.
Tegoroczne wydarzenie otworzyła Olga Tokarczuk, która podczas ceremonii otwarcia otrzymała Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za całokształt twórczości. Pisarka, odbierając nagrodę przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przypomniała, że PTWK nagrodziło także przed laty jej debiut. - Byłam wtedy nikomu nieznaną, początkującą pisarką. Tamta nagroda dała mi przekonanie, że moje pisanie ma sens - wspominała Tokarczuk. Podczas otwarcia targów wręczono również honorowe odznaki Zasłużony dla Warszawy. Otrzymali je rysownik Bohdan Butenko i Jan Rodzeń, który od lat prowadzi warszawski Klub Księgarza.
Najważniejsi goście wydarzenia, którzy byli bohaterami spotkań na targowej Kanapie Literackiej, to noblistka Swietłana Aleksijewicz, rzadko spotykający się z czytelnikami Wiesław Myśliwski, reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski.
Gościem honorowym tegorocznego wydarzenia była Rumunia, której obecność wzbogaciła odwiedzających targi o wiedzę z zakresu różnorodności literatury oraz kultury tego regionu.
Nowością WTK był Festiwal Kryminalna Warszawa i towarzyszący mu konkurs. Nowym pomysłem było też zorganizowanie strefy popularnonaukowej Naukowa Warszawa.
Ważnym wydarzeniem każdej edycji targów jest konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. Po raz kolejny wzięła w nim udział Oficyna Wydawnicza PRz. W konkursie nagradzane są najlepsze publikacje akademickie w dziedzinie nauk technicznych, ścisłych, społecznych i humanistycznych. W tym roku do konkursu zgłoszono 138 książek. W głównym konkursie o nagrodę ACADEMIA dla najlepszych książek akademickich i naukowych jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Romana Barlika przyznało Nagrodę Główną ACADEMIA 2019 Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego za publikację: „Pediatria” tom 1-3 pod redakcją: Jacka Józefa Pietrzyka i Przemko Kwinty. Nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych otrzymało Wydawnictwo Naukowe PWN za publikację: „Filozofia religii. Kontrowersje” pod redakcją naukową: Jacka Hołówki i Bogdana Dziobkowskiego. Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych została przyznana Oficynie Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej za publikację: „Kształtowanie ulicy jako przestrzeni publicznej” autorstwa Jacka Wiszniowskiego.