Strona: Umiejętności w branży lotniczej i obronnej / Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej

Umiejętności w branży lotniczej i obronnej

W dniach 21-22 października 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się Europejska konferencja nt. „Future Skills for Europe’s Aerospace and Defence Industry”. Jej głównym celem była dyskusja dotycząca przyszłych umiejętności w branży lotniczej i obronnej, niezbędnych do zapewnienia niezależności Europy od pozaeuropejskich technologii.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Komisja Europejska, Politechnika Rzeszowska oraz Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” działająca w Europejskiej Sieci Regionów związanych z obronnością (European Network of Defence-related Regions). Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Konferencji była dr hab. inż. Dorota Stadnicka, prof. PRz z Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, kierownik Laboratorium Lean Learning Academy Polska.

Konferencję rozpoczął prorektor PRz ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, który przywitał uczestników oraz zaprezentował dokonania Politechniki Rzeszowskiej i główne obszary jej działania. Następnie oficer Komisji Europejskiej Elektra Tsigaridas przedstawiła politykę Unii Europejskiej dotyczącą umiejętności w przemyśle lotniczym i obronnym. „Dolinę Lotniczą” reprezentowali prezes Marek Darecki oraz dyrektor Andrzej Rybka. Prezes „Doliny Lotniczej” omówił wyzwania, jakie czekają przemysł lotniczy i obronny w erze postcovidowej. Aktualne działania, plany, potrzeby i oczekiwania dotyczące umiejętności przyszłości prezentowali reprezentanci świata nauki i biznesu. Przedstawiciele MTU Aero Engines Polska Renata Markowska oraz Marcin Pietrzak dokonali przeglądu umiejętności technicznych i miękkich w przemyśle lotniczym i obronnym. Następnie odbyły się trzy panele dyskusyjne moderowane przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej prof. PRz Andrzeja Majkę, prof. PRz Tomasza Rogalskiego oraz prof. PRz Dorotę Stadnicką. Następnie odbyły się trzy panele dyskusyjne.

Pierwszy panel dotyczył wyzwań stojących przed dostawcami umiejętności – uczelniami oraz organizacjami edukacyjnymi realizującymi kształcenie i szkolenie zawodowe (VET). Drugi panel poruszał tematykę związaną z rozwojem i doskonaleniem umiejętności technicznych, a trzeci panel był poświęcony umiejętnościom miękkim i cyfrowym wymaganym przez przemysł lotniczy i obronny, coraz częściej wskazywanych jako niezbędne w rozwoju branż wysokich technologii.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele uczelni i organizacji edukacyjnych realizujących kształcenie i szkolenia zawodowe oraz przedstawiciele przemysłu. Dzięki przeprowadzonym dyskusjom zidentyfikowano istotne dla przemysłu lotniczego i obronnego umiejętności, co może być podstawą m.in. do doskonalenia programów kształcenia.

W czasie trwania konferencji czynne było stoisko Oficyny Wydawniczej Politechniki Rzeszowskiej, gdzie mgr inż. Joanna Bieniasz i mgr Piotr Cyrek prezentowali nowości wydawnicze, jakie zostały wydane w uczelnianej oficynie.